ul. J. Słowackiego 46 , 30-004 Kraków 787-889-009 kontakt@blekitni-pasym.pl

7 wskazówek dla pracowników zdalnych dotyczących planowania tygodniowego harmonogramu

Gratulacje, w końcu udało Ci się wyrwać z biura i zyskać swobodę pracy z niemal dowolnego miejsca. Teraz nadszedł czas, aby się przyczaić i upewnić się, że uda Ci się utrzymać pracę zdalną. Nawet jeśli pracujesz na własny rachunek, musisz być tak samo lub bardziej produktywny, niż gdybyś pracował na miejscu.

Znajdź najbardziej produktywne godziny pracy

Zmiana w środowisku pracy będzie natychmiast zauważalna. Rozproszenie uwagi przez inne osoby i przedmioty w domu może prowadzić do bezproduktywnego dnia pracy. Pierwszym zadaniem jest znalezienie najlepszej pory dnia do pracy. Czasami będzie to podyktowane wykonywaną pracą, przepraszam informatyków z działu pomocy technicznej. Jeśli jednak tak nie jest, eksperymentuj z pracą o różnych porach, a nawet w różnych odstępach czasu. Nie każdy ma taki sam zegar wewnętrzny. Jeśli stwierdzisz, że jesteś najbardziej produktywny w późniejszych godzinach, wykorzystaj to.

Prostym sposobem na rozpoczęcie pracy jest pozwolenie swojemu organizmowi na wejście w naturalny cykl snu i pracowanie wtedy, gdy jesteś najbardziej świadomy. Może się okazać, że obudzisz się wcześniej niż się spodziewałeś lub później. Tak czy inaczej, będziesz lepiej rozumiał, kiedy najlepiej funkcjonujesz.

Stwórz plan pracy

Teraz, gdy już ustaliłeś, kiedy najlepiej pracujesz, nadszedł czas na stworzenie tygodniowego planu. Zaplanuj swój dzień, uwzględniając godziny pracy i dni tygodnia, w których będziesz pracować. Na początku może się wydawać, że uda Ci się pracować codziennie. Przez tydzień lub dwa może się to nawet udać. Nie da się tego jednak utrzymać w nieskończoność. Trzeba zaplanować dni na odpoczynek i regenerację sił. Na stronie Yalantis.com możesz przeczytać o zaletach aplikacji do planowania spotkań, które pomogą Ci zaplanować je z wyprzedzeniem. Nawet jeśli Twoja praca wymaga głównie pracy umysłowej, do jej wykonywania nadal potrzebna jest energia. Nadmierna eksploatacja spowoduje jedynie zmęczenie i poczucie przytłoczenia.

Wyluzuj. Pracuj tyle samo dni, ile pracowałbyś, gdybyś musiał być w biurze. Pomyśl o dniach wolnych. Praca przez dwa dni, a następnie jeden dzień wolny mogą być bardziej efektywne i zapewnić dodatkowy czas na inne rzeczy.

Praca w wyznaczonym miejscu

Kolejnym sposobem na pokonanie przeszkód związanych z wydajną pracą w domu jest stworzenie wydzielonego i czystego miejsca do pracy. Powinno ono być oddzielone od przestrzeni życiowej. Upewnij się, że w tym miejscu znajduje się wszystko, czego potrzebujesz. Przedmioty, z których często korzystasz w ciągu dnia, powinny znajdować się w zasięgu ręki. Pomyśl o narzędziach, przyborach lub sprzęcie, który może być Ci potrzebny w ciągu dnia i strategicznie rozplanuj go wokół miejsca pracy. Chcesz mieć jak najmniej powodów, aby opuszczać swoje miejsce pracy do czasu przerwy lub zakończenia pracy w danym dniu. Należy również upewnić się, że ma się wszystkie narzędzia niezbędne do osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Możesz też skorzystać z rad studentów Uniwersytetu, jak zwiększyć wydajność pracy w domu.

Zorganizuj swoje obciążenie pracą

Określ, jakie zadania musisz wykonać i kiedy powinny one zostać zakończone. Pomocne jest podzielenie obciążenia pracą na kategorie odpowiednie dla danego zawodu. Czasami lepiej jest pracować w określonej kolejności, aby uzyskać bardziej logicznie spójny rezultat. Określając ogólne zadanie, można uporządkować je w taki sposób, aby miało największy sens i logicznie się układało.

Na przykład w większości miejsc pracy znajduje się tablica z zadaniami do wykonania w cyklu dziennym, tygodniowym lub miesięcznym. Zadania codzienne można uporządkować według wydajności. Zalecałbym rozpoczęcie od zadań najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych, aby zmniejszyć presję na resztę dnia. W przypadku zadań tygodniowych należy uporządkować je według podobieństw i utworzyć bloki zadań. Po oszacowaniu całkowitego nakładu pracy należy rozdzielić utworzone bloki, aby zmierzyć czas potrzebny na ich wykonanie. Podziel zadania na cały tydzień. Staraj się wyznaczać sobie krótsze terminy niż jest to konieczne.

"Praca rozrasta się tak, aby wypełnić czas przeznaczony na jej wykonanie. -Prawo Parkinsona

Zaplanuj przerwy

Nie forsuj się zbytnio. Być może wyznaczyłeś sobie określony czas pracy, ale musisz robić przerwy, aby odzyskać równowagę i utrzymać najwyższą wydajność. Skorzystajmy z badań korporacyjnych i róbmy piętnaście minut przerwy co dwie do czterech godzin. Jeśli planujesz pracować przez cały ośmiogodzinny dzień lub dłużej, zaplanuj lunch, a nawet kolację. Nie możesz sobie pozwolić na pominięcie paliwa, które utrzymuje Cię w ruchu.

Możesz być tak pobłażliwy, jak tylko chcesz, jeśli chodzi o przerwy, pod warunkiem że uda Ci się dotrzymać terminu i wykonać zadanie. Nawet jeśli naprawdę tak nie jest, praca w domu sprawia, że to Ty jesteś szefem.

Przygotowuj posiłki z wyprzedzeniem

Dobrą techniką oszczędzania czasu jest planowanie i przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem. Bez względu na to, czy przygotujesz posiłki na cały tydzień, czy tylko na następny dzień, wstępnie ugotowane i gotowe do spożycia posiłki pozwolą Ci zaoszczędzić czas, który musiałbyś poświęcić na ich przygotowanie w przerwie na lunch lub kolację. Nadal możesz poświęcić solidne pół godziny na jedzenie w rozsądnym tempie, ale nie będziesz potrzebować dodatkowej godziny na gotowanie. Czasami Twoje obciążenie pracą jest zbyt duże i liczy się każda minuta. Jeśli nie chcesz uciekać się do pracy w nadgodzinach i w nocy, wykorzystaj ten czas jak najlepiej w ciągu dnia.

Zmień sposób myślenia

Największą przeszkodą w wydajnej pracy w domu jest mentalność związana z przebywaniem w domu. Musisz się z niego wyzwolić. Skoro już zaplanowałeś swój tydzień, dzień, miejsce pracy i posiłki, czas wziąć się do pracy i zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest samodzielna produktywność w zdrowy sposób.

Dostosuj swoją mentalność najlepiej, jak potrafisz. Przyzwyczajenie się do tego zajmie trochę czasu, ale to Ty masz kontrolę nad tym, jak i kiedy pracujesz. Uznaj, że to na tobie spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie sobie produktywności i zdrowia.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że te wskazówki ułatwią Ci wydajną pracę zdalną. Pamiętaj, aby zachować pozytywne nastawienie. W pewnym momencie poczujesz się przytłoczony. Zaakceptuj to i pokonaj. Dzięki temu nie tylko rozwiniesz się jako człowiek, lecz także zyskasz dyscyplinę, która sprawi, że będziesz jeszcze bardziej wykwalifikowany w swoim zawodzie.