ul. J. Słowackiego 46 , 30-004 Kraków 787-889-009 kontakt@blekitni-pasym.pl

3 wskazówki, jak poprawić kulturę organizacyjną firmy do 2022 r.

Najprawdopodobniej ostatnie lata przyniosły wiele wyzwań dla Twojej firmy. Ale to jeszcze nie koniec trudności.

Jeśli chcesz rozwijać swoją firmęmusisz bliżej przyjrzeć się temu, jak naprawdę czują się Twoi pracownicy. Teraz jest dobry moment, aby to sprawdzić i przekonać się, z czego tak naprawdę składa się Twoja organizacja.

Zawsze, gdy przychodzi czas, aby sprawdzić, co naprawdę co naprawdę liczy się w pracy, nie można pominąć kultury organizacyjnej. Bez silnej kultury możesz nadal zmagać się z problemami po wybuchu pandemii. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego kultura firmy ma tak duże znaczenie i co możesz zrobić, aby ją poprawić.

Dlaczego powinieneś dbać o kulturę organizacyjną firmy?

Jako właściciel firmy łatwo dać się wciągnąć w codzienną rutynę. Twoim głównym priorytetem może być dostarczanie produktów i usług najwyższej jakości. Aby jednak osiągnąć ten cel, musisz mieć silne fundamenty kulturowe.

Kultura miejsca pracy odnosi się do wartości, zachowań i postaw panujących w Twojej firmie. Kultura ta będzie miała wpływ na niemal wszystko w Twojej firmie, od komunikacji między współpracownikami i zaangażowania pracowników po obsługę klienta i innowacyjność produktów.

Dlatego tak ważne jest, abyś dbał o kulturę swojej firmy. Jeśli nie zajmiesz się istniejącymi problemami lub po prostu pozwolisz naturze działać, możesz doprowadzić do powstania toksycznego środowiska pracy, które prowadzi do dużej rotacji pracowników, niskiej wydajności i utraty przychodów.

Dowody wskazują na to, że skupienie się na kulturze organizacyjnej firmy opłaci się (dosłownie!). Wspaniała kultura organizacyjna firmy może pomóc Ci przyciągnąć najlepszych kandydatów i klientów, zatrzymać pracowników na dłużej i wyprzedzić konkurencję dzięki nienagannej wydajności.

Gdy zaczniesz wprowadzać usprawnienia kulturowe, dla Twojej firmy niebo stanie się nieograniczone. Ale "kultura" nie oznacza wesołych godzin w biurze czy pizzerii. Tego rodzaju dodatki są miłe, ale nie wystarczą, aby na dłuższą metę podnieść morale i zadowolenie pracowników.

Zamiast tego należy określić wartości, jakimi kieruje się organizacja, i wcielać je w życie. Oprócz sprawiedliwego wynagradzania pracowników i zaspokajania ich podstawowych potrzeb (i nie tylko), poniżej przedstawiamy trzy wskazówki, które mogą mieć ogromny wpływ na rozwój kulturowy do roku 2022.

Inwestuj w rozwój zawodowy

Obecni i byli pracownicy chcą wiedzieć, że się liczą. Muszą wiedzieć, że mają wpływ na to, jak zarządzana jest Twoja organizacja i że ich cenisz. W przeciwnym razie prawdopodobnie zaczną planować przeniesienie się na inne stanowisko.

Istnieje wiele różnych sposobów komunikowania wartości swoich pracowników. Jednak inwestowanie w ich rozwój zawodowy to sytuacja, w której obie strony wygrywają. Nie tylko zdobędą oni umiejętności potrzebne do przejścia na wyższy poziom, ale prawdopodobnie zwiększysz ich lojalność wobec firmy i zaangażowanie w pracę.

Pokazanie, że wierzysz w ich możliwości, może przynieść wiele korzyści. Zyskasz jeszcze bardziej wykwalifikowanych pracowników i prawdopodobnie będziesz mieć szansę na awans wewnętrzny, co może zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie poprawić morale i zadowolenie.

Ustanowienie protokołów spotkań

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć: "to spotkanie mogło odbyć się za pośrednictwem poczty elektronicznej", być może Twoja firma powinna ustalić protokoły spotkań.

Dyscyplina jest częścią każdej silnej kultury organizacyjnej. Dotyczy to również dyscypliny w zakresie spotkań firmowych.

W spotkaniach powinny uczestniczyć osoby mające najbliższy kontakt z daną informacją (a nie wszyscy członkowie zespołu lub całej organizacji). Powinny one przebiegać zgodnie z porządkiem obrad, który zawiera cel, plan działania i punkty do wykonania kolejnych kroków.

Należy również ustanowić zasady, dzięki którym spotkania nie będą przekraczać wyznaczonego czasu, a także zapewnić przestrzeganie najlepszych praktyk komunikacyjnych (takich jak aktywne słuchanie czy struktura "tak, i" w burzach mózgów).

Może się to wydawać niewielką zmianą, ale może ona sprawić, że głosy wszystkich będą słyszane, a spotkania będą naprawdę produktywne. Jeśli pokażesz, że cenisz czas i energię swoich pracowników, może to w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój kultury organizacyjnej.

Korzystaj z opcji pracy zdalnej

W czasie pandemii zarówno właściciele firm, jak i pracownicy przekonali się, że praca zdalna jest realną możliwością. Choć wielu pracowników chętnie pracowało w domu już przed rokiem 2020, epidemia COVID-19 przyspieszyła ten trend - a wielu pracowników nie planuje powrotu do biura w pełnym wymiarze godzin.

W rzeczywistości, Bloomberg wykazał, że prawie 40% ankietowanych pracowników rozważyłoby odejście z pracy, gdyby zostali zmuszeni do rezygnacji z możliwości pracy zdalnej.

Jeśli chcesz zatrzymać swoich pracowników (lub przyciągnąć nowych!), a Twoja firma sprzyja pracy zdalnej, rozsądnie będzie nadal oferować stanowiska pracy w domu. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni pracownikom większą elastyczność i równowagę, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie zwiększając wydajność.

Nie czekaj z poprawą kultury organizacyjnej firmy

Osoby pracujące mają więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej - i nie są już skłonne zadowalać się tym, na co nie zasługują. Podejmując te kroki w celu poprawy kultury organizacyjnej do 2022 r., możesz stać się liderem w swojej branży i wyróżnić się z właściwych powodów.