ul. J. Słowackiego 46 , 30-004 Kraków 787-889-009 kontakt@blekitni-pasym.pl

Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

Wysokość fotela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krzesło biurowe, na którym będziemy siedzieć przez większość dnia może mieć znaczący wpływ na to jak się czujemy oraz jaką mamy wydajność w czasie pracy. Jeśli taki fotel będzie niewygodny może się okazać, że w czasie pracy będziemy się denerwować i nasza efektywność spadanie. Z czasem pojawią się bóle pleców, sztywny kark czy inne dolegliwości. Gdy będziemy się przymierzać do kupowania mebli biurowych powinniśmy dokładnie sprawdzić poszczególne modele foteli i krzeseł nim wybierzemy z nich coś dla siebie. Gdy już coś uda się kupić trzeba będzie także zwracać uwagę na dobre ustawienie takich mebli.

 

Mamy dla Państwa kilka zasad jak ustawiać fotel biurowy.

 

Wysokość fotela 

Tutaj zasada jest prosta, nogi muszą swobodnie oprzeć się na podłodze, kolana powinny być rozwarte, tak by był swobodny przepływ krwi. Między udem a podudziem powinien być kąt prosty.

 

Regulacja podłokietników

Należy wygodnie usiąść, jak najbliżej biurka. Łokcie powinny stworzyć kąt 90 stopni i należy do tego wyregulować wysokość krzesła. Podłokietniki należy przesuwać horyzontalnie, tak by dopasować odległość do biurka. Ramiona oparte na podłokietnikach W czasie pracy przy komputerze należy się starać, by ramiona były oparte na podłokietnikach, ponieważ w ten sposób uda się zredukować obciążenie kręgosłupa i robienie się garbu.

 

Profilowane oparcie

Należy opierać plecy na fotelu przynajmniej na wysokości łopatek. W każdej pozycji powinno być tak, że krzesło będzie gwarantowało podparcie odcinka lędźwiowego.

 

Głębokość krzesła

Należy sprawdzać czy krzesło ma odpowiednią głębokość. Pośladki powinny znajdować się z tyłu krzesła. Dobrze będzie, gdy fotel będzie miał możliwość przybliżania oparcia do siedziska.

 

Regulacja zagłówków

Zagłówki prawidłowo ustawione są ważnym dla szyi elementem. Mięśnie karku dzięki temu będą odpoczywać, gdy fotel ustawi się dobrze do wzrostu pracownika.

 

Twardość fotela

To także ważny element, by siedzisko fotela było wykonane z dobrego materiału gwarantującego odpowiednią cyrkulację powietrza. Musi się on dopasować do kształtu naszego ciała.