ul. J. Słowackiego 46 , 30-004 Kraków 787-889-009 kontakt@blekitni-pasym.pl

Ergonomia foteli biurowych

fotele biurowe

W krajach wysokorozwiniętych około 30% pracowników wykonuje pracę biurową siedzącą, czyli większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Jeśli pracodawca nie zadba o odpowiednią wygodę i ergonomię stanowiska pracy, może to skutkować na dłuższą metę złym samopoczuciem, bólami kręgosłupa, głowy, a co za tym idzie ogólnym spadkiem produktywności i efektywności wykonywanych obowiązków.

Zatem w interesie całej firmy jest przede wszystkim zakup dobrej jakości fotela biurowego, który zapewni ogólny komfort pracy. Podczas wyboru odpowiedniego modelu zwróćmy uwagę na możliwość regulacji poszczególnych elementów fotela. Funkcją podstawową, jaka jest dostępna w każdym modelu jest możliwość regulacji wysokości oparcia i siedziska. Często w przypadku oparć można też regulować kąt ich nachylenia.

W fotelach wyższej jakości i bardziej zaawansowanych technicznie, mamy również funkcję regulacji głębokości siedziska, regulacje położenia zagłówków, kąta nachylenia podłokietników oraz możliwość blokady wybranej, najbardziej optymalnej dla nas pozycji. Najlepsze, dostępne na rynku modele można perfekcyjnie wyprofilować pod względem cech indywidualnych pracownika, tak by fotel dostosował się do wagi, wzrostu danej osoby oraz podążał zgodnie z ruchem jej ciała.

Ważnym elementem jest tworzywo, z jakiego został wykonany stelaż i podstawa fotela, gdyż słaby materiał nie zapewni stabilności i prawidłowego oparcia. Siedzisko fotela powinno mieć odpowiednio sprężyste wypełnienie, które będzie także dopasowywać się do wagi pracownika. Ważną kwestią jest też obicie, postarajmy się aby fotel miał siatkę wentylacyjną, co wyeliminuje problem pocenia się.

Jeśli chodzi o wystrój biur reprezentacyjnych dla firmy, nie zawsze pasują tam fotele z siatką, więc postarajmy się o zakup foteli ze skóry naturalnej, wyrób ze sztucznej skóry nie zapewni odpowiedniego komfortu. Całość stanowiska pracy to fotel i biurko, powinny być więc ze sobą odpowiednio skomponowane i dobrane pod względem wysokości i rozmiaru, spełniając wymogi ergonomii. Tak przygotowane biuro, powinno zapewnić wygodę i usprawnienie pracy.